Positivt i veckan – utdragen tand, Vardagar 12, igelkottar, marknad i Markaryd, apokalyps, rädda de små?

Söndag. Så mycket positivt den gångna veckan:

Första igelkottarna på besök! Tre samtidigt i kanten på altanen. En som är orädd och kommer fram och äter utan bekymmer. Sedan har det varit för kallt för att sitta ute och följa deras göranden och låtanden. Mina katter intresserade och frågande varför deras mat står ute och helt plötsligt är de väldigt hungriga på torrfoder. Måste hitta ett sätt att mata igelkottarna utan att framför allt fåglarna äter upp maten.  Lyckokänsla när kottarna dyker upp! De finns kvar, de har överlevt vintern, de är inte överkörda. De dök alltså upp  runt 22/5, som är Biologiska mångfaldsdagen.

Mer positivt: Jag har funderat och hoppats på att Ulf Lundell skulle komma ut med Vardagar 12! Och ja, det definitiva vårtecknet är här; Lundells Vardagar 12 är skriven och på väg ut! Ja, ja! Jag har varit orolig. Efter Vardagar 11 fick jag för mig att hans hälsa var i fara, en sorts ”morsakänsla”. När jag läser i DN i torsdags om nya boken så verkar jag ha rätt. Jan Eklund recenserar på helsida – lite väl mycket spoil, Men Ulf Lundell har ”stark livskänsla trots ett skitår”. Vet inte riktigt varför, men jag är beroende av Vardagar. Och jag är inte ensam.

Så hade jag ont i min sista visdomstand. Värre och värre och till slut ringde jag och fick akuttid hos tandläkare. Tanden drogs ut och det var så skönt! Trevlig personal, rejäl bedövning och gick snabbt. Tanden hade tjänat ut. Självfallet blod och ont även efteråt, men det lugnade ner sig under natten. Positivt! Jag fick en tid, jag fick hjälp och alternativ till att ta bort fanns inte.

Igår lördag upp jättetidigt, sovit dåligt, men med energi för att bli hämtad för färd till Markaryds marknad. Ja, V Kronoberg ville delta i marknaden och vi var några V-partister från olika håll som träffades där vid 8-tiden. Med tält, info, frukt, pins… Kallt ute. Tre lager jackor på mig. I det hela ingick också att dela flyers med info om ett möte i Timsfors 14/6 Folkets Hus, då vi (V) bl a kan informera om det som enkelt kan kallas ”sjukhusfrågan”, dvs Ljungbys lasaretts framtid och hur vi ser på den. Vi fick ut info i brevlådor i Timsfors och i Strömsnäsbruk, förutom Markaryd. Positivt lördagsarbete? Ja, det kändes mycket meningsfullt. Jag blir uppåt av sådant, hur trött och kall jag än blev. Nästan 9 000 steg.

Så till annat än mer privata positiva händelser, Ser i Smp 22/5 att sista landsortstaxiföretaget i kommunen, Lammhults taxi, går i graven. Region Kronoberg har gjort upphandling av skolskjuts, färdtjänst, serviceresor… och alla avtal har gått till stora aktiebolag, utan lokal förankring. Det är sorgligt och det är landsbygdsfientligt. Förstår inte hur det kan bli så här? I alla fall i Växjö kommun har vi i decennier medvetet lagt fram upphandlingar som även mindre företag ska kunna delta i. Genom delning av uppgifterna m m.  Skulle gärna se om Växjö kommuns upphandlingar har lyckats eller om det bara varit på papperet. Plats för undersökning, gärna av revisionen. Upphandlingarna i en region eller kommun är verktyg som kan vara positiva för småföretag, för arbetslöshet (ja), för mindre orter, för hållbarhet, för orters överlevnad… Ja, jag vet att upphandlingar inte ska favorisera lokala produkter etc, men det kan göras mycket inom ramarna för lagen. Det har inte regionen gjort, varken i fråga om upphandlingen av busstrafiken (ett enda företag fick alltihop) eller i detta fall taxitrafiken. Inte bra.

Det har tagit lång tid och tusentals barn har dödats och skadats, men nu kan man läsa rubriker som ”Släpp in palestinier i Sverige – vi kan inte bara se på” (DN 22 maj, ledarsidan av Amanda Sokolnicki). Vad är det som hindrar att Sverige (som exempelvis Norge) tar emot palestinska barn (innan de svälter ihjäl) och anhöriga? Kan det vara att då kan inte Tidöregeringen ha hurra- presskonferenser om hur man lyckats minska befolkningen i Sverige? Ursäkta, men fy f-n. I Dagens ETC 22(5 kallar Clara Knäpper Bohman det som händer i Gaza för apokalyps – eller rättare sagt: ”Nu kallar även de försiktiga Gaza för apokalyps”, skriver hon.

Mors dag. Dotter meddelar att det blir firande av detta i eftermiddag. Fin avslutning på denna vecka.

Carin Högstedt

Växjö 20250525

@hgstedt

www.maqt.se

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *