Girig-Sverige, succé på bibblan, skandalös hantering av Slottsruinen, Huseby Bruk, isen lägger sig

Isen börjar lägga sig på sjön. Genast spatserar gräsänder förbi på land. Hoppas på bröd eller gryn. Havregryn går bra. I övrigt ser jag koltrastar i buskarna just nu.

Missade mycket igår och höll på att komma för sent till det viktigaste – föreläsningen med Andreas Cervenka om Girig-Sverige, arrangerad av Bibliotekets Vänner. Visste att det kunde blir mycket publik och skulle köra i god tid. Bilen helt nerisad. Fick inte bort tillräckligt av ett osedvanligt istadigt istäcke. Inte tillräckligt snabbt. Tog bilen till busshållplatsen (ja, dålig sikt men tillräcklig för 200 meter). Buss kom och jag kom till bibblan och fick sista sittplatsen! 150 personer, maxantal. Oj, vad bra och intressant om ekonomi, fördelning, klyftor, miljardärtillväxten, bankernas roll, bostadsmarknaden… Ska absolut läsa boken. Så skönt att lyssna på någon som kan sammanfatta det som virvlar runt i huvudet på många av oss. Publiken var helt med på noterna. Varma applåder, många frågor ställdes.

Vårprogrammet för Bibliotekets Vänner är nu klart och här finns mer att se fram emot: Ia Genberg, Augustpris november 2022, kommer och pratar om sin bok Detaljerna. Björn Wiman, DNs kulturchef kommer och talar utifrån ”I en sal på lasarettet”, om hans mamma och tuberkulosen. Sven-Eric Liedman ska berätta om sin senaste bok ”November”, om åldrandet. Med flera.

Så har Vänsterpartiet Växjö haft medlemsmöte och tagit beslut om vilka personer som ska ha vilka uppdrag i kommunpolitiken. Slutliga beslutet tas formellt på fullmäktige 13/12, men det är partierna som lämnar förslag och de accepteras alltid av de förtroendevalda. Sammanlagt 27 olika personer kommer vår nya kommunala grupp att bestå av. Min efterträdare i Omsorgsnämnden blir Kristian Rappner, som varit min ersättare under 2022. Mina nya uppdrag är ordinarie ledamot i Valnämnden, som har en viktig roll inför och under valen men troligen inte mycket att göra mellan valen. Nästa är EU-valet i juni 2024. Plus att jag ska vara vice ordförande i Huseby Bruks styrelse. Jag har noterat att Huseby fått extra pengar till att utveckla området. Låter mycket bra! Styrelsen består av ledamöter från både Växjö och Alvesta kommuner.

Vad som inte låter bra däremot är hur ett annat besöksmål, Kronobergs slottsruin, hanteras av ägarna. Det är en ren skandal. Finns ingen känsla för kulturarvet? Kan inte de små regionerna utanför storstäderna få ha ett av sina mest besökta mål i tillgängligt skick? Från 1 januari är slottsruinen nerstängd. Det är ca 12 år sedan jag drev via motioner att vi skulle inte bara underhålla och säkra ruinen men även bygga upp åtminstone delvis av vad det en gång var. Med gamla metoder och material. Det kan och gör man i andra länder. Det blev en förstudie, men så kom ägarbytet, från statliga riksantikvarieämbetet till statens fastighetsverk. Vi trodde det skulle ge mer resurser. Det blev en ny bro mellan borgen och land. Sedan blev det inte mer och nu är pengarna slut (?).

Carin Högstedt

Växjö 20221209

@hgstedt

www.carhog14.se

www.maqt,se

carin.hogstedt@vaxjo.se

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *